Sanallaştırma

Sanallaştırma, tek bir fiziksel sistem üzerinde çok sayıda izole sanal sistemi barındırmaktır. Sanallaştırma teknolojileri, yatırım maliyetlerini düşürmek ve BT altyapılarında konsolidasyon sağlayabilmek adına, firmaların ideal çözümlere doğru yol alabilmelerini sağlar.

Sunucu sanallaştırma platformları, tek bir fiziksel sistem üzerinden çok sayıda sanal sistemin aynı anda çalıştırılabilmesine olanak tanır. Bu sayede, fiziksel sistemlerin işlemci, bellek, depolama alanları gibi fiziksel kaynaklarının, birbirinden tamamen bağımsız, birden fazla sanal sisteme paylaştırılmasına olanak tanır.

Bu çözümün amacı daha konsolide, daha kolay yönetilebilir ve felaket çözümlerine yönelebilirliği daha uygun bir altyapı oluşturabilmektir.

Verimi Arttırın

Her uygulama için ayrı bir fiziksel sunucu kullanmak yerine, bir sunucuya birden fazla sanal sunucu kurarak fiziksel sunucunuzun kullanım oranını arttırın. Kurumuzun büyüklüğüne göre maliyetlerinizi %50'lere kadar düşürün.

Güç Tüketimi ve Soğutma Giderlerinizi Azaltın

Daha fazla uygulamayı daha az sunucu üzerinde çalıştırarak sunucu sayısı ile orantılı olarak güç tüketimi ve soğutma ihtiyaçlarınızı azaltabilirsiniz.

Yedeklemenizi Kolaylaştırın

Sanal sunucular fiziksel sunucunun sabit diskinde oluşturulmuş bir dosyadan ibarettir. Sadece bu dosyayı kopyalarak uygulamanızı tüm ayarları ile beraber yedeklemiş olursunuz ve bu yedeği istediğiniz fiziksel sunucu üzerinde tekrar çalıştırabilirsiniz.

Eski Uygulamalarınızı Çalıştırın

Mevcut işletim sisteminizin desteklemediği eski uygulamalarınızı sanal sunucu üzerinde kuracağınız, uygulamanızı destekleyen eski sürüm işletim sistemi sayesinde çalıştırabilirsiniz. Böylece bu uygulama için ayrı bir fiziksel sunucu barındırmanıza gerek kalmaz.

Bakım ve Yönetim İçin Sisteminizi Durdurmayın

Üzerinde uygulamanızın çalıştığı sunucuya bakım ve donanım güncellemesi yaparken, bu süre zarfında uygulamanın bulunduğu sanal sunucuyu başka bir fiziksel sunucuya transfer ederek hizmetin durmasının önünegeçebilirsiniz.

Donanım Arızasından Korkmayın

Önemli uygulamalarınızı bulunduğu sunucu üzerinde olabilecek her türlü arıza durumunda, bu uygulamanın bulunduğu sanal sunucu sizin müdahaleniz olmadan otomatik olarak başka bir fiziksel sunucu üzerine aktarılarak uygulamanızın kesintisiz hizmet vermesini sağlayabilirsiniz.

Sanallaştırma Amaç Değil Araçtır...

Rekabet ortamında ayakta kalabilmek ve rakiplerden bir adım önde olmak, kurumların ilk hedefidir. Günümüzde iş süreçleri IT altyapıları üzerinde gerçekleşmektedir. IT altyapısının verimli olması, daha az maliyetle daha fazla iş yapabilme kabiliyeti sağlar. Bu anlamda verilimlilik amaçsa, sanallaştırmada verimliğe giden en büyük araçtır.